
Site Language: EN
The price is ten dollars per item.
Used to indicate the rate or amount for each unit.
The car can go 30 miles per gallon.
She earns fifteen dollars per hour.
The package weighs two pounds per box.
cost per unit
miles per hour
dollars per person
for each
for every
each